fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Dorota Pawnuk o sytuacji budżetu obywatelskiego w Strzelinie

Tytuł jutrzejszego artykułu w Słowie Regionu „Strzelina nie stać na budżet obywatelski” budzi moje wątpliwości, że Pan Jacek Sobko obecny na roboczym spotkaniu z zarządami Osiedli Strzelina niewiele zrozumiał z tego, co na tym spotkaniu było omawiane. Nie znam treści artykułu ale sam tytuł na pierwszej stronie raczej złudzeń nie pozostawia.
Wieloletni Plan Finansowy Gminy Strzelin już teraz zakłada, że w 2018 roku szykuje sporo ważnych inwestycji. Wiadomo już, że wiele z planowanych inwestycji będzie realizowanych z zewnętrznym dofinansowaniem, co oznacza, że musimy zaplanować spore środki na wkład własny.
Lata 2017-2018 to tak naprawdę ostatni czas, w którym można sięgnąć po spore unijne pieniądze i już wiadomo, że w przyszłym roku absolutny priorytet będą miały te zadania, na które już pozyskano, lub na które uda się pozyskać dofinansowanie. Również sporo inwestycji, które rozpoczynają się w tym roku zakłada dwuletni cykl inwestycyjny. Są to m.in. uzbrojenie terenów przemysłowych wraz z przebudową ciągów komunikacyjnych przy ul. Okulickiego, termomodernizacja budynku zaplecza basenu miejskiego, przebudowa ul. Zamkowej, Floriana, Broniewskiego i Berlinga w Strzelinie, rewitalizacja pierzei południowej w Rynku w Strzelinie, budowa chodnika i zatoki autobusowej w Strzegowie. Gmina złożyła wnioski na dofinansowanie modernizacji targowiska miejskiego, rewitalizacji Parku Miejskiego im. Armii Krajowej i pierzei wschodniej Rynku. Pamiętajmy, ze w przyszłym roku uruchamiamy gminną komunikację publiczną, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy naszej gminy.
Konieczność skupienia sił i środków na zadaniach dofinansowanych sprawia, że proponujemy „zamrożenie” Strzelińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok i przywrócenie go w kolejnych latach, kiedy nie będzie już dostępu do puli zewnętrznych środków. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że Gmina Strzelin całkowicie likwiduje konsultacje społeczne w sprawie SBO to mija się z prawdą.
W 2018 roku proponuję pilotażowe utworzenie tzw. funduszu osiedlowego, o którego wykorzystaniu decydowaliby sami mieszkańcy poszczególnych osiedli. Na realizację funduszu w przyszłorocznym budżecie gminy byłoby zapisane 150 tys. zł, co oznacza, że każde z sześciu strzelińskich osiedli miałoby do wykorzystania 25 tys. zł. Z tych środków mogłyby zostać zrealizowane zadania związane z poprawą infrastruktury znajdującej się na terenie osiedli w mieście (minimum 80% przyznanej kwoty) oraz z działalnością kulturalną i sportowo-rekreacyjną (maksymalnie 20% przyznanej kwoty). Zatem każde Osiedle, tak jak każe sołectwo z funduszu soleckiego, miałoby zagwarantowane środki na swoje potrzeby i to mieszkańcy na zebraniach mieszkańców Osiedla zdecydują na co je wydamy. Już teraz zapraszam to aktywności i szukania pomysłów, bo przecież potrzeb na każdym Osiedlu jest wiele.
Pamiętam kto był przeciwnikiem SBO, skarżył uchwałę do nadzoru wojewody a potem twierdził, że SBO jest w Strzelinie wprowadzony nielegalnie. Teraz Ci sami przeciwnicy nagle stali się gorącymi orędownikami tej dobrej, prospołecznej idei. W polityce nic mnie już nie zdziwi.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem